Nagrobki pojedyncze i podwójne – jak wybrać odpowiedni nagrobek?

Niektóre wybory nie należą do najłatwiejszych – na pewno tego rodzaju decyzją jest zdecydowanie się na odpowiedni nagrobek. Kwestie ostateczne napawają ludzi smutkiem, jednak najważniejszą sprawą w tych elegijnych chwilach jest godny pochówek, który pozwoli z pełną dozą szacunku upamiętnić zmarłą osobę. Przed wyborem odpowiedniej tablicy nagrobnej, typu grawerowania, dodatków czy stylu, w którym powinien zostać wykonany nagrobek, warto zastanowić się, czy lepiej sprawdzi się model pojedynczy czy podwójny?

 

Nagrobki pojedyncze

 

Nagrobki pojedyncze przeznaczone są głównie dla osób samotnych lub tych, których współmałżonkowie zostali pochowani przed latami w podobny sposób i nie ma już możliwości połączenia grobów we wspólną całość. Często nagrobki pojedyncze stosuje się, gdy jeden z partnerów umarł bardzo młodo i wieloletnie pozostawienie drugiej pustej tablicy, byłoby emocjonalnie zbyt trudne. Na niektórych cmentarzach brakuje także miejsc i często niemożliwe jest zamontowanie podwójnego nagrobka. 

 

Nagrobki podwójne – razem na wieczność 

 

Nagrobki podwójne przeznaczone są dla wieloletnich partnerów czy małżeństw, które pragną zostać pochowane wspólnie. Ten typ pochówku jest bardzo symboliczny i jest jasnym znakiem oddania, jakim darzyła się dana para za życia. Nagrobki podwójne stosuje się także ze względów estetycznych – łatwiej zachować w ten sposób wizualną spójność miejsca pochówku, co byłoby dużo trudniejsze przy wyborze dwóch nagrobków pojedynczych. 

 

Do nagrobków pojedynczych i podwójnych można zastosować całą paletę dodatków (np. figury aniołów) lub zachować je w minimalistycznym stylu. Możliwe jest także zamontowanie eleganckiej ławeczki, która będzie służyła do chwil kontemplacji. Dla wieloletnich małżeństw wskazane są nagrobki podwójne, dla osób samotnych nagrobki pojedyncze

Wróć do bloga
Damascus