Jak dbać o nagrobki? Kilka ważnych wskazówek

Regularne wizyty na cmentarzu oraz troska o nagrobki najbliższych osób to wyraz szacunku dla nich. Zazwyczaj większość prac porządkowych na cmentarzach odbywa się w listopadzie, kiedy przypada Święto Zmarłych. Jednak w celu utrzymania odpowiedniego stanu nagrobka, warto dbać o niego przez cały rok. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pielęgnować płyty nagrobkowe, aby ich nie uszkodzić.

 

Regularna kontrola czystości to podstawa

 

Prace porządkowe na nagrobkach cmentarnych powinny być wykonywane częściej niż raz w roku. Pomimo tego, że pomniki są wykonane z bardzo odpornych materiałów, to jednak regularna kontrola stanu czystości, a także usuwanie wszelkich zanieczyszczeń mogą wpływać na ich ogólny wygląd oraz stan. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zmiennej pogody, gdzie zdarzają się deszcze czy wichury, podczas których pozostawione puste znicze mogą się stłuc i uszkodzić nagrobek.

 

Czyszczenie za pomocą specjalistycznych środków

 

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, jakim jest czyszczenie nagrobków środkami wykorzystywanymi w domach. Pozbycie się uciążliwych plam np. z wosku nie jest łatwym zadaniem, ale pod żadnym pozorem nie wolno używać do tego środków takich jak:

 

Dzięki nim możliwe jest co prawda pozbycie się zabrudzeń, ale przy okazji można także uszkodzić strukturę nagrobka. Mogą pojawić się także nieestetycznie wyglądające przebarwienia – zwłaszcza na pomnikach cmentarnych w ciemnych kolorach.

 

Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia takich powierzchni. Płyny te są bardzo wydajne, jedno opakowanie wystarcza na kilka lub kilkanaście myć, w zależności od stopnia zabrudzenia nagrobka.

 

Podczas czyszczenia warto pamiętać także, aby unikać wszelkich przedmiotów, które mogłyby zarysować powierzchnię pomnika cmentarnego. Niewskazane są w tym przypadku szczotki czy ostre gąbki. Warto wykorzystać w tym celu najzwyklejsze ściereczki – mogą to być produkty przeznaczone np. do ścierania kurzu z mebli. Są one bardzo miękkie, a przez to również bardzo bezpieczne. Jeżeli struktura nagrobka zostanie naruszona, warto natomiast udać się do specjalistycznej firmy, która wykona profesjonalną naprawę bez ryzyka jego uszkodzenia.

 

Wróć do bloga
Damascus