Jak dbać o nagrobki? Kilka ważnych wskazówek

Regularne wizyty na cmentarzu oraz troska o nagrobki najbliższych osób to wyraz szacunku dla nich. Zazwyczaj większość prac porządkowych na cmentarzach odbywa się w listopadzie, kiedy przypada Święto Zmarłych. Jednak w celu utrzymania odpowiedniego stanu nagrobka, warto dbać o niego przez cały rok. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pielęgnować płyty nagrobkowe, aby ich nie uszkodzić.

 

Regularna kontrola czystości to podstawa

 

Prace porządkowe na nagrobkach cmentarnych powinny być wykonywane częściej niż raz w roku. Pomimo tego, że pomniki są wykonane z bardzo odpornych materiałów, to jednak regularna kontrola stanu czystości, a także usuwanie wszelkich zanieczyszczeń mogą wpływać na ich ogólny wygląd oraz stan. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w przypadku zmiennej pogody, gdzie zdarzają się deszcze czy wichury, podczas których pozostawione puste znicze mogą się stłuc i uszkodzić nagrobek.

 

Czyszczenie za pomocą specjalistycznych środków

 

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, jakim jest czyszczenie nagrobków środkami wykorzystywanymi w domach. Pozbycie się uciążliwych plam np. z wosku nie jest łatwym zadaniem, ale pod żadnym pozorem nie wolno używać do tego środków takich jak:

 

Dzięki nim możliwe jest co prawda pozbycie się zabrudzeń, ale przy okazji można także uszkodzić strukturę nagrobka. Mogą pojawić się także nieestetycznie wyglądające przebarwienia – zwłaszcza na pomnikach cmentarnych w ciemnych kolorach.

 

Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty przeznaczone do czyszczenia takich powierzchni. Płyny te są bardzo wydajne, jedno opakowanie wystarcza na kilka lub kilkanaście myć, w zależności od stopnia zabrudzenia nagrobka.

 

Podczas czyszczenia warto pamiętać także, aby unikać wszelkich przedmiotów, które mogłyby zarysować powierzchnię pomnika cmentarnego. Niewskazane są w tym przypadku szczotki czy ostre gąbki. Warto wykorzystać w tym celu najzwyklejsze ściereczki – mogą to być produkty przeznaczone np. do ścierania kurzu z mebli. Są one bardzo miękkie, a przez to również bardzo bezpieczne. Jeżeli struktura nagrobka zostanie naruszona, warto natomiast udać się do specjalistycznej firmy, która wykona profesjonalną naprawę bez ryzyka jego uszkodzenia.

 

Wróć do bloga
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!