Jak czyścić nagrobki granitowe, aby ich nie zniszczyć?

Granit jest skałą wymagającą nieustannej pielęgnacji. Z uwagi na to, że źle znosi warunki atmosferyczne, odpowiednie czyszczenie płyty granitowej jest kluczowe w zachowaniu jej nienagannego wyglądu. Co zrobić, by grób, na który nałożona została płyta granitowa, wyglądał nienagannie przez wiele lat? Jak czyścić nagrobki granitowe?

Czym myć nagrobki granitowe?                       

Do czyszczenia nagrobków granitowych nie używa się specjalistycznych preparatów. Wystarczy tylko ciepła i czysta woda, którą można zmieszać z płynem do naczyń lub szyb. Płyny umożliwiają usunięcie bardziej opornych zabrudzeń. Przy tym powinno się wybierać środki, które wykazują się niezwykle delikatnym działaniem.  Wszelkie preparaty żrące nie są wskazane do pielęgnacji granitowego pomniku – ze względu na możliwość powstawania trudnych do usunięcia plam.

Pielęgnacja nagrobków granitowych

Nagrobki granitowe należy czyścić regularnie – najlepiej raz w miesiącu, a przynajmniej raz na kwartał. Pomnik warto umyć także po intensywnych opadach deszczu. Można dodać do wody trochę octu, aby nadać połysku nagrobkowi. Nagrobek należy myć miękką gąbką. W przypadku pojawienia się plamy z wosku najlepiej polać ją gorącą wodą i delikatnie zebrać bród. Nie wolno pastować, woskować i natłuszczać nagrobków granitowych, ponieważ ten materiał nie potrzebuje takich zabiegów.

Systematyczność, miękka gąbka i ciepła woda – to wszystkie produkty potrzebne do pielęgnacji nagrobku granitowego. To łatwy i tani w utrzymaniu materiał, jednak jest mało odporny na warunki pogodowe. Śnieg lub opady deszczu mogą sprawić, że pomnik szybko matowieje i ciemnieje, dlatego jego odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa w zachowaniu eleganckiego, a przy tym estetycznego nagrobku granitowego.

Wróć do bloga
Damascus