Kamień na nagrobki – który wybrać?

Nagrobek powinien być nie tylko estetyczny i odpowiednio upamiętniający zmarłą osobę, lecz przede wszystkim trwały oraz solidny. Musi przetrwać próbę czasu i stanowić przez długie dekady pomnik pamięci.

Dlatego tak ważnym jest, aby wybrać nie tylko właściwy jego kształt, ornamentykę oraz kolor, lecz przede wszystkim należy zdecydować, z jakiego kamienia będzie wykonany.

Jeśli nie wiesz, który kamień na nagrobek wybrać i który będzie najbardziej odpowiedni, zapoznaj się naszymi wskazówkami.

Kamienie na nagrobki

Do produkcji nagrobków używa się zasadniczo trzech rodzajów kamienia:

Marmur to kamień niezwykle efektowny, jednak najmniej trwały; szybko ulega erozji pod wpływem wilgoci oraz niskich temperatur. Piaskowiec z kolei jest delikatny i wymaga czasochłonnej pielęgnacji, na którą większość z nas nie ma czasu. Dlatego klienci najchętniej wybierają granit. W czym tkwi jego siła?

Właściwości granitu

Granit to kamień odznaczający się przede wszystkim ogromną twardością i nie ulega uszkodzeniom pod wpływem wahań temperatur. Jest odporny na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne.

Z drugiej strony jest bardzo plastyczny w obróbce i stwarza duże możliwości w zakresie produkcji nagrobków.

Nagrobki z granitu mogą być bowiem wykonane zarówno w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym oraz minimalistycznym. Wybierając nagrobek w stylu współczesnym, możemy mieć pewność, że jego projekt będzie unikalny i wyjątkowy. Na uwagę zasługują także coraz bardziej popularne w Polsce, eleganckie granitowe nagrobki w stylu włoskim.

Jeśli natomiast cenimy sobie klasyczne piękno oraz harmonię, zdecydujmy się na tradycyjny, granitowy nagrobek, ozdobiony rzeźbą lub pomnikiem. Wykonywane przez cenionych  artystów, będą ciekawym elementem dekoracyjnym, a także dowodem naszej pamięci.

Dzięki nim miejsce wiecznego spoczynku naszych bliskich zmarłych będzie skłaniało do zadumy i refleksji. Granitowy anioł będzie prezentował się wyjątkowo okazale, prowokując do metafizycznych przemyśleń.

Wróć do bloga
Damascus